Szampon dla psa – jak wybrać właściwy?

Wiele osób, które posiadają psy, zastanawia się czy ich kąpanie jest konieczne. Wśród niektórych panuje przekonanie, że czynność ta nie tylko jest niepotrzebna, ale również i szkodliwa dla ich podopiecznych. Nic bardziej mylnego. Według lekarzy weterynarii każdy pies (nawet ten, który przebywa głównie na podwórku) powinien przynajmniej dwa razy do roku zostać umyty. Konieczne jest to zwłaszcza po zimie, kiedy skóra i sierść psa pełna jest bakterii i martwego naskórka. Należy jednak zaznaczyć, że nie wolno podczas kąpania psów używać produktów przeznaczonych dla ludzi a jedynie specjalistyczne kosmetyki przeznaczone dla naszych podopiecznych np. szampon dla psów, odżywka dla psów itp. PH człowieka różni się bowiem od pH psa dlatego produkty przeznaczone dla ludzi źle oddziałują na skórę i sierść psa prowadząc m.in. do powstania łupieżu. Szampon dla psa jest zatem koniecznością jeśli zależy nam na tym, aby nasz podopieczny miał czystą, lśniącą i zdrową skórę. Ale jak wybrać ten odpowiedni? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Szampon dla psa musi być przede wszystkim dobrze dostosowany do sierści jaką posiada nasz podopieczny. Na rynku można znaleźć wiele produktów, które przeznaczone są dla psów krótko albo długowłosych oraz dla takich, które posiadają jasną lub ciemną sierść. Wybranie odpowiednio dopasowanego szamponu może pomóc w zniwelowaniu wielu problemów występujących w przypadku kosmetyków niedopasowanych lub niskiej jakości np. szampon dla psa o jasnej sierści ma w swoim składzie składniki zapobiegające zażółceniu się owłosienia psa.

szampon dla psa

Kolejną rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę wybierając szampon dla psa jest jego skład. Najlepiej jeśli nie posiada on żadnych sztucznych substancji i wyprodukowany jest z samych naturalnych składników. Taki skład minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych podrażnień po użyciu kosmetyku lub wystąpienia alergii.

Ważne jest również, aby szampon dla psa dopasować do jego ewentualnych dolegliwości. Jeśli nasz pies boryka się z łupieżem szukamy produktu antyłupieżowego, a jeśli ma wrażliwą skórę produktu oznaczonego jako antyalergiczny albo delikatny. Dodatkowo warto również zmieniać szampon w zależności od momentu w jakim obecnie się znajduje. W sklepach zoologicznych możemy znaleźć szereg produktów przeznaczonych dla szczeniąt albo psów dorosłych, a także specjalistyczne szampony przeznaczone dla psów w okresie linienia.

Podsumowując idealny szampon dla psa to szampon dostosowany do jego potrzeb. Dlatego przed zakupem jakiegokolwiek produktu ważne jest dokładne zastanowienie się nad tym jaki jest nasz podopieczny np. w jakim jest wieku, jaką sierść posiada, czy ma jakieś specyficzne dolegliwości. Bogaci w tą wiedzę możemy wyruszyć na poszukiwania idealnego produktu spełniającego nasze wymagania. Należy pamiętać, że równie ważny co odpowiednie dopasowanie, jest skład kupionego przez nas produktu. Szampon dla psa powinien być wyprodukowany z naturalnych, bezpiecznych dla psów składników bez żadnych sztucznych dodatków. Jeśli mamy wątpliwości co do tego czy wybrany przez nas produkt spełni nasze wymagania zawsze możemy skonsultować się ze specjalistą lub poczytać opinie znajdujące się np. w internecie lub czasopismach fachowych.